Robotnik na budowie

Co ile przysługują buty robocze, odzież robocza?

W wielu zakładach pracy odzież robocza jest elementem niezbędnym i wymaganym przez przepisy BHP. Każdy pracodawca powinien dopilnować, by jego pracownicy posiadali odpowiedni strój i musi ich w go zaopatrzyć. Mało kto jednak wie, że co jakiś czas konieczna będzie wymiana na nowy.

Gdzie obowiązuje odzież robocza?

Są zawody i niektóre stanowiska pracy, które wymagają od pracowników posiadania odpowiedniej odzieży roboczej. Służą one nie tylko do tego, by móc się odpowiednio prezentować, np. przed klientami, aby łatwo mogli rozpoznać, kto jest pracownikiem, ale pełnią też ważną rolę, jako strój ochronny. W ten sposób pracownik nie ryzykuje zniszczenia swoich prywatnych ubrań, a także może z odpowiedni sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem wypadku i uszkodzeń ciała. Wbrew pozorom wiele branż wymaga podobnych strojów.

Odzież robocza a przepisy BHP

Odzież robocza to podstawowy strój pracownika, który powinien chronić zarówno jego prywatne ubranie, jak i ciało przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniem. Według przepisów prawa musi być odpowiednio dopasowana do rodzaju pracy i tego, jakie stanowisko się zajmuje w firmie. Nie może więc być to pierwszy lepszy strój, tylko taki, który ma odpowiednie uprawnienia. Ubranie musi być wykonane z mocnych materiałów wysokiej jakości, a buty robocze powinny posiadać atest BHP, tak jak modele z balticbhp.pl. W ten sposób ma się pewność, że nie tylko będą one dobrze wyglądać, ale zapewnią właściwy poziom ochrony, przed ewentualnymi zagrożeniami.

Kto odpowiada za strój roboczy?

To na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom ubrania roboczego. On dobiera fasony i typ, przy czym musi kierować się także tym, co mówią przepisy BHP. Strój musi być dopasowany do warunków pracy i stanowiska. Inne ubranie zostanie przekazane pracownikom w kontakcie z klientami, a inny robotnikom, którzy codziennie narażają się na różne zagrożenia. Jeżeli w zakładzie pracy brakuje odpowiednich ubrań, to pracodawca bezwzględnie musi zadbać o to, by braki te uzupełnić. Co więcej, pracownicy otrzymują takie strój nieodpłatnie i mogą z niego swobodnie korzystać tak długo, jak pracuje w danym zakładzie pracy. Dodatkowo, jeżeli ubranie uległo zniszczeniu, a winę za to ponosi bezpośrednio pracownik, będzie on musiał zwrócić pracodawcy odpowiednią sumę pieniędzy za poniesione straty.

Co ile należy wymieniać ubranie robocze?

Ubranie nie jest czymś, co podlega częstej wymienia, należy jednak pamiętać, że pracując w trudnych warunkach, może ono ulegać częstszym zniszczeniom. Kwestia ta nie jest jednak regulowana przez przepisy BHP i takie szczegóły muszą zostać określone w regulaminie wewnątrzzakładowym. To, co ile będzie się wymieniać ubranie robocze, będzie zależało między innymi do firmy, a także od warunków pracy. Poza tym rodzaj stroju ma też duże znaczenie – te wykonane z wysokiej jakości materiałów, wolniej będą się zużywać, niż te kiepskiej jakości. Co istotne, jeżeli pracodawca z jakichś przyczyn nie może zapewnić pracownikowi strój roboczy, musi wypłacić mu odpowiedni ekwiwalent.

jeden komentarz dla “Co ile przysługują buty robocze, odzież robocza?

  1. Michał Małach says:

    Szkoda, że ta kwestia co ile należy się ubranie, nie jest jakoś unormowana, bo otwiera pracodawcom pole do nadużyć. W szpitalach dostaje się jeden mundurek na rok… gdyby w nim chodzić codziennie albo na każdy dyżur to po 3 miesiącach byłyby jak ścierka, więc trzeba kupować za swoje, żeby wyglądać jak człowiek. Parodia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *