Menu
X

Tags Archives: networking wrocław

2 lata temu Aktualności

Czym jest networking?

Grzegorz Turniak znany orędownik networkingu w Polsce networking definiuje tak: networking to świadomy proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony za pomocą wzajemnie korzystnych kontaktów.

Przekładając to na prostsze słowa networking to budowanie relacji. Relacji, które zapewnią dostęp do odpowiednich ludzi, zasobów i dzięki wzajemności zapewnią wartość dodaną.

Każdy z nas networking uprawia, choć w bardziej lub mnie ustrukturyzowany sposób. Znajduje to odbicie w powszechnym przekonaniu (czy też miejskiej legendzie) nt. możliwości dotarcia do każdej osoby za pośrednictwem sześciu znajomych. Odniesień na ten temat mnóstwo jest w Internecie. Źródeł tej teorii można szukać w opowiadaniu Frigyes’a Karinthyiego pt. „Ogniwa łańcucha„ z 1929 roku. Teoria została opisana na MIT przez Michaela Gurevicha w latach 60. Nazwana została teorią sześciu stopni oddalenia.

Teoria ta zakłada że znajomości można stopniować – bezpośrednia znajomość to I stopień relacji, każdy kolejny pośrednik w tej znajomości to kolejny stopień relacji. Co więcej, zakłada że wśród całej populacji ludzi funkcjonuje 6 stopni tych relacji. Psycholodzy przeprowadzili szereg ekperymentów weryfikujących tą teorię. Najsłyniniejszym jest ten przeprowadzony przez Stanleya Milgrama pn. „Świat jest mały”.

W tym doświadczeniu Milgram poprosił 2,5 tyś osób ze środkowych stanów o przesłanie przyesyłki do jego znajomego na wschodnim wybrzeżu (Boston). Jednym z założeń było zastrzeżenie że każda osoba może wysłać ten list tylko do kogoś kogo zna osobiście i poprosić o przekazanie dalej (z tym samym założeniem). Dotarło ponad 40% przesyłek a 6 pośredników to średnia jakiej trzeba było aby do adresata dotrzeć.

Poprzez zaangażowanie się w spotkania networkingowe wchodzimy w świat networkingu ustrukturyzowanego. Zaczynamy zwracać uwagę na wiele detali. Networking to interakcja i komunikacja, której efektem powinna być wzajemna korzyść lub wsparcie.

Zaczynamy więc świadomie budować relacje z otoczeniem, które:

 • dadzą kontakt do właściwej osoby, która akurat będzie potrzebna na Twojej drodze biznesowej, może to być klient, pracownik albo wspólnik;
 • zapewnią dostęp do wiedzy – o potencjalnym kliencie, o konkretnej umiejętności, o idealnym pomyśle na kolejny biznes, w razie potrzeby zapewnią pomoc i wsparcie;
 • dzięki synergii z poznanymi partnerami pozwolą rozwijać biznes;

2 lata temu Aktualności

Podpowiedzi i błędy w networkingu

5 błędów w networkingu

 • Brak przygotowania – odnosi się zarówno mojej do prezentacji (mojej osoby, mojej firmy, mojego produktu czy potrzeby biznesowej), rozeznania z kim i dlaczego się spotykam, oraz wyznaczenia konkretnego celu (najlepiej w oparciu o metodyką SMART);
 • Natarczywość i przesadna pewność siebie – nic gorszego nie może nas spotkać jak łata MLM czy innego handlowca, który rozdał 100 wizytówek w ciągu 20 minut i nic z tego nie wyniósł;
 • Egoizm – opierając się na zasadzie wzajemności nie możemy maksymalizować tylko swoich celów;
 • Brak kontaktu po spotkaniu;
 • Brak systematyczności;

5 podpowiedzi w networkingu

 • Bądź przygotowany/a – potrafię jasno i dosadnie przedstawić siebie i swoje potrzeby, wiem doskonale do kogo (nawet z imienia i nazwiska, funkcji) chcę dotrzeć.
 • Nie ilość a jakość – skoro moim założeniem jest budowanie relacji, to każdej osobie, którą spotkam powinienem poświęcić odpowiednią ilość czasu i zainteresowania. To też przejaw uprzejmości, o której nie powinniśmy zapominać;
 • Bądź łącznikiem pomiędzy innymi. Nie zawsze każdy nasz rozmówca okaże się partnerem biznesowym. Ale zawsze możemy polecić go dalej innemu partnerowi, który potrzebuje akurat takiego kontaktu. Dzięki zasadzie wzajemności ktoś kiedyś też mi się odwdzięczy;
 • Rób notatki – one zawsze się przydadzą;
 • To nie sprzedaż bezpośrednia – tutaj uwaga generalna – sami też nie chcielibyśmy być tak potraktowani, więc tego nie róbmy.

image

Kolejne wrocławskie spotkanie

Za nami kolejne wrocławskie spotkanie. Tym razem było zdecydowanie więcej branż. Można było poromawiać m. in. z mediatorem gospodarczym, fotografem czy prawnikiem. Byli właściciele firm zajmujący się usługami porządkowymi, usługami teleinformatycznymi, marketingiem, tworzeniem stron internetowych, organizacją imprez, produkcją filmową, drukiem i pośrednictwem pracy.

Na drugim spotkaniu było już 20 osób. Nowym miejscem spotkań jest kawiarnia/restauracja Fashion Cafe w Arkadach Wrocławskich.

Nowi klubowicze:
Damy się lubić! :)
Newsletter

© Copyright 2017 Spotkaj Biznes. All rights reserved.