Rachunki bankowe dzielą się na dwa typy – osobiste oraz firmowe. Pierwsza grupa skierowana jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, z kolei drugi dla przedsiębiorców każdego rodzaju. Jak jednak prawo reguluje te kwestie? Czy rachunek firmowy jest konieczny do prowadzenia działalności? A może wystarczy jedynie konto osobiste?
- Czy posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe?
- Czy z konta osobistego można korzystać do celów biznesowych?
- Konto osobiste czy firmowe w biznesie?
- Jakie korzyści daje założenie konta firmowego?
Czy posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe?
Ciążący na przedsiębiorcach obowiązek ewidencjonowania obrotów gospodarczych wymusza na nich posiadanie rachunku bankowego oraz prowadzenie za jego pośrednictwem podatkowych i składkowych rozliczeń, a także tych pomiędzy przedsiębiorcami oraz, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza kwotę 15.000 zł lub jej równowartość w obcej walucie. Informacja związana z numerem rachunku przedsiębiorcy musi być podana podczas zakładania firmy, a także aktualizowana przy każdych zmianach. Warto jednak podkreślić, że ustawodawca nie nakłada konieczności posiadania określonego typu rachunku. Co godne pochwały, mimo że prawo nie określa takiego obowiązku, wiele osób decyduje się na prowadzenie rachunku przeznaczonego dla biznesu. Dobrze jest wybrać konto firmowe w rankingu na https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-firmowych, gdzie można znaleźć najkorzystniejsze oferty dla przedsiębiorców.
Warto podkreślić, że do prowadzenia rachunku firmowego ustawowo zobowiązani są przedsiębiorcy:
- którzy chcą znaleźć się na białej liście podatników VAT,
- są płatnikami VAT i regulują należności z innym płatnikiem VAT o wysokości powyżej 15.000 zł i dotyczą one towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku ustawy o VAT,
- z zagranicy prowadzący działalność w Polsce.
Czy z konta osobistego można korzystać do celów biznesowych?
Prawo przedsiębiorców nie zabrania regulowania firmowych rozliczeń za pomocą konta osobistego otwartego w dowolnym banku, za wyjątkiem 3 kwestii opisanych powyżej. Nie uregulowano kwestii związanych z dokonywaniem przelewów firmowych z konta osobistego, dlatego konto osobiste może być wykorzystane do celów biznesowych. Jego numer musi być jednak zgłoszony podczas zakładania firmy lub w formularzu aktualizacyjnym, by wszystko przebiegało zgodnie z prawem. Warto jednak podkreślić, że banki bardzo często zakazują takiej praktyki w swoich regulaminach, których akceptacja jest konieczna podczas podpisywania umowy o prowadzenie rachunku. W teorii bank ma prawo rozwiązać umowę z klientem, który korzysta z konta w niewłaściwy sposób, jednak zazwyczaj „karą” są dodatkowe, wysokie opłaty za przelewy do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Konto osobiste czy firmowe w biznesie?
Dokonując wyboru pomiędzy kontem osobistym a firmowym, przedsiębiorcy powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim jasność oraz łatwość przygotowania rozliczeń. W związku z tym w większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie rachunek przeznaczony dla przedsiębiorców. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Konto osobiste wykorzystywane dla celów zawodowych może sprawdzić się jedynie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej oraz mikroprzedsiębiorstw.
Podstawowe różnice między rachunkiem prywatnym a firmowym związane są z opłatami. Zazwyczaj konta prywatne są tańsze w prowadzeniu – można znaleźć darmowe opcje. Warto jednak zaznaczyć, że produkty dla przedsiębiorców także mają swoje zalety. Jest to przede wszystkim możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych produktów dostępnych tylko dla klientów biznesowych oraz łatwiejsze dokonywanie rozliczeń z ZUS-em i US.
Jakie korzyści daje założenie konta firmowego?
Powyżej opisaliśmy 2 plusy posiadania konta firmowego, warto jednak wiedzieć, że nie są to jedyne korzyści wynikające z posiadania konta dla przedsiębiorców. Ogromną zaletą jest możliwość rozliczenia opłat za prowadzenie rachunków czy wykonane przelewy (w tym zagraniczne) jako kosztów prowadzenia działalności. W przypadku odsetek generowanych dzięki środkom na koncie nie są one obciążone podatkiem od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatkiem Belki. Warto podkreślić, że niezwykle ważne jest odseparowanie finansów osobistych od tych związanych z działalnością. Pozwala to nie tylko na przejrzystość, ale i ochrania prywatne transakcje przed okiem fiskusa podczas kontroli skarbowej. Nie zachodzi konieczność składania dodatkowych wyjaśnień co do transakcji na koncie, jak często ma to miejsce w przypadku regulowania firmowych rozliczeń za pomocą konta osobistego.
Nie wyobrażam sobie korzystać z konta osobistego na potrzeby firmowe. Nie dość, że to bardzo niewygodne to jeszcze nieetyczne względem banków, a ja jestem ogromnym formalistą.