Kobieta przy komputerze

Księgowa na etacie czy biuro księgowe – od czego zależy wybór?

Na jaką księgowość w firmie warto się zdecydować? I od czego zależy wybór? Czy lepszą opcją okaże się współpraca z zewnętrznym biurem rachunkowym, czy zatrudnienie osobistej księgowej? Podpowiadamy.

Księgowość w firmie

Czy warto zatrudniać księgową na etat, czy może samemu zająć się księgowością w firmie lub rozpocząć pracę z biurem rachunkowym? Wybór księgowości zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na to ma wielkość przedsiębiorstwa – duże firmy mają nieco inne potrzeby niż te, które dopiero zaczynają wkraczać na rynek. Ważna jest również cena takich usług, o tym, ile kosztuje księgowość, dowiesz się tutaj: trivo.pl. Nie każdą firmę stać na zatrudnienie księgowej na etat, dlatego warto również rozważyć pozostałe opcje. Sprawdź, kiedy wybrać współpracę z biurem rachunkowym, a kiedy zatrudnić osobistą księgową.

Biuro księgowe – kiedy warto?

Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem jest outsourcing usług księgowych, czyli zlecanie takiej obsługi rachunkowej podmiotowi zewnętrznemu. Korzystnie z usług biura rachunkowego jest zazwyczaj tańsze niż zatrudnienie osobistej księgowej. Przyjmuje się, że outsourcing zmniejsza koszty średnio o 20%.

Ponadto takie rozwiązanie jest też dużo bezpieczniejsze. Podpisując umowę z biurem, które posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej w zakresie świadczonych usług, nie ponosisz odpowiedzialności za popełnione przez nie błędy. Oznacza to, że jeśli biuro rachunkowe narazi twoją firmę na konsekwencje finansowe, masz prawo żądać od niego naprawienia szkody i zapłaty odszkodowania.

Co jeszcze przemawia za wyborem biura rachunkowego? Przede wszystkim to, że dobre biuro nie ogranicza się tylko do usług księgowych. Bardzo często pracują w nim również osoby zajmujące się doradztwem finansowym czy prawem. Dzięki temu korzystając z usług takiego biura rachunkowego, masz dostęp do wszystkich specjalistów w jednym miejscu.

Księgowa na etacie

A kiedy warto zatrudnić księgową na etat w firmie? Takie rozwiązanie jest na pewno dużo wygodniejsze niż samodzielne prowadzenie księgowości w firmie. Jednak trzeba pamiętać, że zatrudnienie osobistej księgowej wiąże się nie tylko z koniecznością wypłaty wynagrodzenia, odprowadzania składek ZUS i wykonywaniem badań okresowych, ale również z wykupieniem odpowiednich programów i licencji. Dlatego na takie rozwiązanie zazwyczaj decydują się duże firmy, które stać na opłacenie dodatkowego pracownika i wszystkich związanych z nim kosztów.

Z kolei niewielkie przedsiębiorstwa, które dopiero pojawiły się na rynku, mogą pomyśleć o zatrudnieniu księgowej na pół etatu. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że niewielu pracowników decyduje się na tego typu zatrudnienie.

A jakie są zalety posiadania w swojej firmie księgowej na etat? Przede wszystkim będziesz miał pod ręką wszystkie najważniejsze dokumenty swojej firmy. Przez co bez problemu będziesz mógł do nich sięgnąć, gdy zajdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *