Autyzm to zaburzenie o charakterze neurologicznym, o podłożu genetycznym. Przyczyna autyzmu do tej pory nie została zidentyfikowana, choć na to zaburzenie cierpi naprawdę dużo osób. Jego objawy można zauważyć już na etapie wczesnego dzieciństwa. Najczęściej rodzice dostrzegają, że dzieci nie reagują na polecenia, nie bawią się z rówieśnikami, mają trudności z wyrażaniem emocji, a także z porozumiewaniem się. Nawet pomimo terapii, zaburzenia te mogą towarzyszyć osobie z autyzmem do końca życia. Jak łatwo się domyślić, dorosłe osoby autystyczne napotykają w związku z tym wiele trudności.
- Problemy dorosłych osób z autyzmem
- Osoby z autyzmem na polskim rynku pracy
- Jak wygląda wsparcie dla dorosłych osób z autyzmem?
Problemy dorosłych osób z autyzmem
Kiedy myślimy o autyzmie, mamy zazwyczaj przed oczami dzieci, które wyróżniają się wśród swoich rówieśników tym, że są wycofane społecznie, mają wąskie zainteresowania, ale przy tym są bardzo inteligentne. Na szczęście bardzo często otaczane są odpowiednią opieką, mają zapewnione specjalne zajęcia terapeutyczne, dzięki czemu lepiej radzą sobie w codziennych sytuacjach. Zapominamy niestety, że z dzieci autystycznych wyrastają dorośli, którzy w dalszym ciągu muszą zmagać się ze swoimi problemami, w tym z trudnościami w dostosowaniu się do ogólnych standardów i społecznych oczekiwań. Osoby dorosłe znajdujące się w spektrum autyzmu, które potrafią samodzielnie funkcjonować, często uważane są za dziwne, czy ekscentryczne.
Paweł Wojtyczka z firmy asperIT zwrócił uwagę na problem osób z Aspergerem, czyli zaburzeniem znajdującym się w spektrum autyzmu. Biorąc pod uwagę wszystkie trudności, z jakimi muszą się oni na co dzień zmagać, dostrzegł w nich niesamowity potencjał, potwierdzając tym samym, że autyzm to nie tylko ograniczenia, ale również szereg możliwości.
Osoby z autyzmem na polskim rynku pracy
Na polskim rynku pracy osoby z autyzmem do tej pory mogły znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w takich miejscach, jak restauracje, czy zakłady produkcyjne, które współpracują ze spółdzielniami socjalnymi. Oczywiście dla wielu takich osób jest to ogromna pomoc, jednak część z nich posiada ogromny, a zupełnie niewykorzystany potencjał.
Biorąc pod uwagę umiejętności analityczne oraz logicznego myślenia, którymi wyróżniają się osoby z Aspergerem, mogą one wykonywać znacznie bardziej odpowiedzialne zadania, niż proste czynności związane np. ze składanie prostych przedmiotów, czy serwowanie posiłków. Twórca fundacji AsperIT, Paweł Wojtyczka mówi o zaletach pracy z osobami autystycznymi, zwracając uwagę na to, że posiadają one świetną pamięć do faktów i liczb. Czyni to je świetnymi kandydatami na stanowiska w branży IT.
Jak wygląda wsparcie dla dorosłych osób z autyzmem?
Osoby ze spektrum autyzmu często spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony innych osób, w tym ze strony przełożonych i współpracowników. Firmy niejednokrotnie nie chcą przychylić się do tego, aby zatrudniać osoby z zaburzeniami rozwojowymi i dawać im możliwość np. pracy zdalnej, gdyż nie rozumieją, że dzięki temu zdobędą wspaniałych pracowników. Działalność fundacji takich, jak AsperIT ma szansę ten stan rzeczy zmienić.
Strasznie jest mi szkoda takich osób. Cieszę się, że istnieją na rynku pracy oferty dla nich, aby mogli normalnie funkcjonować.
Osoby z autyzmem mogą być wspaniałymi pracownikami, głównie z uwagi na ogromną szczegółowość i doskonała pamięć! Mój kolega z autyzmem jest w stanie podać mi wszystkie godziny odjazdów pociągów sprzed tygodnia. Uważam, że to absolutnie niezwykłe.