Ryczałt ewidencjonowany to bardzo często wybierana forma rozliczania podatków wśród osób prowadzących jednoosobową działalność. Zobacz, czym jest ryczałt, komu przysługuje prawo do ryczałtu, co można zyskać, przechodząc na ryczałt, oraz jakie udogodnienia w zakresie ryczałtu oferuje program do rozliczania różnych rodzajów księgowości Comarch ERP XT.
Czym jest ryczałt?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pośród innych dostępnych sposobów (skala podatkowa, podatek liniowy) to najprostsza forma rozliczania podatków przez firmy. Bardzo często wybierana przez osoby prowadzące jednoosobową działalność. Przy ryczałcie podatnik płaci podatek od przychodów według ustalonej stawki dla danej działalności (jest 10 stawek, od 2% do 17%), bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.
Dla kogo ryczałt?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to preferencyjna forma opodatkowania, dostępna tylko dla specjalnie określonej w ustawie grupy osób. Z ryczałtu mogą skorzystać podatnicy, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 2 mln euro. Przeliczenia euro na złotówki dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego.
Według ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, możliwość rozliczania podatku na podstawie ryczałtu mają osoby:
- prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, nawet jeśli działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych,
- osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
- będące osobami duchownymi. W przypadku osób duchownych, prawnie uznanych wyznań, zryczałtowany podatek dochodowy jest opłacany od przychodów tych osób.
Ryczałt dotyczy osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności (za wyjątkiem osób, które w ramach tej działalności będą sprzedawać towary bądź będą świadczyć usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy), w poprzednim roku były opodatkowane w formie karty podatkowej, a także rolnicy dokonujący sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Ustawodawca określił także w ustawie, w jakich przypadkach osoby fizyczne są pozbawione tego prawa, chodzi m.in. osoby, które:
- opłacają w tym samym roku podatek w formie karty podatkowej,
- korzystają z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
- osiągają w całości bądź części przychody z prowadzenia apteki,
- osiągają w całości bądź części przychody z działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
- osiągają w całości bądź części przychody z działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
- wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym – z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Co można zyskać na ryczałcie?
Ryczałt od dochodów ewidencjonowanych, co do zasady (nie licząc pewnych wyjątków) pozwala na płacenie niższych podatków, niż w przypadku skali podatkowej czy podatku liniowego. Zyskać można, mimo że na ryczałcie podatnicy nie mają prawa odliczenia od podatku kosztów uzyskania przychodu. W wielu przypadkach przeważnie tam gdzie koszty firmy są niewielkie, brak ich rozliczenia przedsiębiorcy mogą sobie zrekompensować niższym podatkiem. Właśnie tą formą rozliczania podatków w pierwszej kolejności powinni się zainteresować przedsiębiorcy, których koszty przychodu są symboliczne. Mimo że ryczałt to korzystne rozwiązanie dla firm z wszystkich sektorów gospodarki, to jednak najwięcej mogą zyskać właściciele firm prowadzących rodzaje działalności objęte najniższymi stawkami. Najniższa stawka 2% obowiązuje w przypadku przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy.
Niższe podatki, a także niższa składka zdrowotna, to nie jedyne korzyści, jakie mogą zyskać przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na ryczałt. Celem wprowadzenia ryczałtu było przecież nie tylko ulżenie właścicielom firm w zakresie wysokości płaconych podatków, ale także ich technicznego rozliczania. Tzw. ryczałtowcy nie muszą prowadzić polityki rachunkowości ani sprawozdań finansowych, mogą skorzystać z uproszczonej księgowości. Ta forma księgowości jest przyjaźniejsza, a co najważniejsze – tańsza. Zachowując logikę tego toku rozumowania, można powiedzieć, że ryczałt pozwala obniżyć znacząco koszty obsługi księgowej. Nawet jeśli zdamy się na pomoc biura rachunkowego, to i tak koszty księgowości będą niższe na ryczałcie, niż na skali czy podatku liniowym. Te formy są bardziej pracochłonne i kosztowne. A kto chciałby całkowicie wykreślić z indeksu koszty księgowości, może sam zacząć prowadzić księgowość. Na ryczałcie to nic trudnego.
Ryczałt w systemach Comarch ERP
I choć możliwość zastosowania ryczałtu znajdziemy w większości programów księgowych, to jedne mają więcej udogodnień w zakresie szybkości i łatwości rozliczania, inne nieco mniej. Program Comarch ERP XT skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, przeznaczony do kompleksowego prowadzenia każdej formy księgowości w Polsce, należy do pierwszej grupy. Obejmują one m.in.:
- nowe parametry na kartach produktów, przy pomocy których można określić stawkę ryczałtu,
- automatyczne dodawanie zapisów do ewidencji ryczałtowej podczas zatwierdzania
- dokumentów sprzedaży,
- wyliczanie zaliczki na PIT-28,
- generowanie JPK_EWP,
- wydruki zapisów ewidencji ryczałtowej.
System Comarch ERP XT, dzięki stałym aktualizacjom, jest zawsze zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami podatkowymi. Przedsiębiorcy nie muszą osobiście śledzić zmian, a nawet zbytnio myśleć w trakcie rozliczania – program automatyzuje wiele operacji i prezentuje podpowiedzi na każdym kroku – mogą zająć się rozwojem biznesu. A w przypadku jednoosobowej działalności, gdzie właściciel jest jednocześnie menadżerem, handlowcem, magazynierem i księgowym, każda zaoszczędzona chwila i złotówka są na wagę złota.
Podsumowanie
Mimo wielu zmian wprowadzonych niedawno w przepisach podatkowych (choćby Polski Ład), ryczałt od ewidencjonowanych przychodów to wciąż intratna możliwość rozliczania podatków. Każdy, kto spełnia warunki ustawowe, powinien się nad wyborem tej formy opodatkowania poważnie zastanowić. Choć jak się weźmie pod uwagę korzyści, to nie ma, co się zastanawiać, trzeba jedynie pomyśleć o nowoczesnym programie do księgowości. W tym zakresie przedsiębiorcy także otrzymali podpowiedź – Comarch ERP XT to sprawdzone narzędzie, które zadowoli nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców.
W swojej firmie prowadzę księgowość i ewidencję ryczałtową w programie Comarch ERP XT i jestem z tego bardzo zadowolona. Wszystko działa szybko i sprawnie.