Wielu z nas posiada tylko jeden rachunek bankowy, jednak w perspektywie długoterminowej nie zawsze jest to funkcjonalne. Często w trakcie naszej codziennej aktywności pojawiają się różnego rodzaju sytuacje, które wymuszają założenie kolejnego rachunku bankowego. Czy można mieć konta osobiste w kilku bankach? I w jakim stopniu jest to opłacalne?
- Konto osobiste w kilku bankach — prawo
- Kiedy warto mieć konto osobiste w kilku bankach?
- Jakiego rodzaju konta osobiste warto mieć?
- Konta osobiste — opłaty
Konto osobiste w kilku bankach — prawo
Jak wynika z aktualnych badań, konto bankowe posiada ponad 88 procent Polaków. Nie da się ukryć, że w obecnych czasach życie bez konta bankowego jest bardzo utrudnione – to na rachunek osobisty wpływa nasza wypłata, z konta najczęściej również płacimy za rachunki czy opłacamy bieżące zakupy. Zdarza się również, że z różnych powodów decydujemy się na otwarcie kolejnego rachunku bankowego. Czy jest to możliwe?
Obecnie nie ma prawa, regulującego kwestie ilości kont osobistych, które można otworzyć. Prawo mówi, że można posiadać tylko kont bankowych w różnych bankach, ile się chce – oczywiście warto tutaj zachować rozsądek. Swego czasu popularne były dodatkowe prace jak „tajemniczy klient”, które polegały między innymi na zakładaniu darmowych kont bankowych w konkretnych bankach. Pracownikowi nie groziły za samo otwieranie wielu kont żadne konsekwencje
Warto jednak zadać sobie pytanie o zasadność otwierania kilku różnych kont i dobrać ich charakterystykę na przykład do konkretnej sytuacji życiowej. Oczywiście, należy wybrać najlepszą ofertę. Wymienione konta osobiste w porównywarce (www.bankier.pl) to wyselekcjonowane oferty różnych banków. Warto na bieżąco śledzić promocje, by oszacować, który rachunek jest najbardziej opłacalny. Jest to istotne zwłaszcza w momencie, gdy za pierwsze konto płacimy regularnie jakąś kwotę pieniędzy.
Kiedy warto mieć konto osobiste w kilku bankach?
Są osoby, którym wystarczy jedno konto bankowe. Zdarza się jednak, że rodzaj wykonywanej pracy czy zawirowania życiowe wymuszają na nas otwarcie kolejnego rachunku bankowego. Przykładem może być sytuacja, w której chcemy odłożyć oszczędności lub posiadamy wspólny rachunek bankowy z drugą osobą – w takim przypadku nie tylko warto, ale wręcz należy mieć także osobny rachunek bankowy. Często zakładamy drugie konto także, jeśli zaczynamy prowadzić działalność i musimy otworzyć rachunek po to, aby oddzielić wydatki związane z firmą od naszych prywatnych transakcji. Warto mieć także konto bankowe, aby oddzielić finansowanie różnych rzeczy, na przykład kredytu, od codziennych wydatków.
Jakiego rodzaju konta osobiste warto mieć?
Jeśli szukasz konta osobistego, warto wybrać takie, które przede wszystkim będzie bezpłatne. Po drugie, należy wybrać różne konta, które mogą współgrać z naszą obecną sytuacją. Można tutaj wspomnieć choćby o osobnym koncie walutowym, na którym można trzymać fundusze w walucie obcej bez ryzyka, że stracimy na prowizji. Bardzo często z kontem walutowym połączona jest karta bankowa, która gwarantuje niskie lub bezpłatne wypłaty w zagranicznych bankomatach, lub płatności kartą bez prowizji.
Zwykłe konto osobiste warto także założyć we wspomnianej już wyżej sytuacji, gdy posiadamy wspólny rachunek na przykład z małżonkiem. Wiele osób zakłada także tradycyjne, bezpłatne konto bankowe, które nie jest ani kontem firmowym, ani walutowym. Często posiadanie osobnego rachunku jest dla wielu osób po prostu „opcją awaryjną”. Jeśli konto jest bezpłatne, warto założyć osobny rachunek bankowy – korzystając z odpowiedniego rankingu, masz szansę zyskać na otwarciu nowego rachunku premię pieniężną lub innego rodzaju bonus.
Konta osobiste — opłaty
Założenie konta bankowego z zasady nie może być płatne. Samo to jednak nie znaczy, że zakładając nowy rachunek, będziemy mogli całkowicie darmowo korzystać z oferty banku. Oczywiście istnieją banki, które w ten sposób ustawiają swoje produkty bankowe, że klient jest jak najmniej stratny – są to na przykład Credit Agricole, Milennium czy PKO BP. Wśród najczęstszych opłat bankowych rozróżniamy prowizję za wypłaty z bankomatu czy opłaty za kartę. Wiele banków zaznacza jednak, że przy określonymi limicie transakcji kartą, używanie jej jest w istocie bezpłatne.
Ja mam konto osobiste w czterech bankach i nie narzekam:D Jedno co prawda jest płatne, nawet dość sporo, ale generalnie wolę tak, przynajmniej mam klarowność w kwestii swoich wydatków i tego, co odkładam. Mam te rachunki połączone, więc tym bardziej jest to ułatwienie.
Mam kilka kont osobistych. Zakładałem w promocjach. Spełniam warunki i są bezpłatne. Pozwala mi to na rozdzielenie finansów. Nie mówiąc o tym, że każdy bank ma inne moneybacki i inne korzyści za to, że jest się jego klientem.
W dzisiejszych czasach, kiedy ciągle ktoś włamuje się na konto, są awarie banków i wycieki danych, konto w kilku instytucjach to wręcz obowiązek, niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego.
Myślę, że wiele osób ma konta bankowe w różnych bankach, jak sam posiadam w dwóch, z czego jedno od dwóch lat czeka na zamknięcie, ale nie mam czasu wybrać się do siedziby banku, a inaczej się nie da.