firma na emeryturze

Firma a emerytura – co musisz wiedzieć?

Nabycie uprawnień emerytalnych nie musi się wiązać z końcem Twojej aktywności zawodowej. Często przedsiębiorcy zastanawiają się, czy mogą prowadzić działalność gospodarczą na emeryturze, a jeśli tak to czy obowiązuje ich limit przychodu. Twoja firma a emerytura – co powinieneś wiedzieć?

Emerytura a działalność gospodarcza

Według obowiązujących obecnie w Polsce przepisów ustawowy wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeżeli osiągnąłeś wymagany wiek i zamierzasz przejść na emeryturę, a do tej pory podstawą Twojego zatrudnienia była umowa o pracę wiedz, że umowa ulegnie automatycznemu zakończeniu.

Jeśli jednak do tej pory prowadziłeś własny biznes i chcesz kontynuować działalność gospodarczą masz prawo wystąpić do ZUS o świadczenie emerytalne, bez konieczności jej zaprzestania. Możesz bez obaw o utratę emerytury nadal rozwijać własny biznes, masz również szansę na założenie nowej firmy.

Emerytów prowadzących własną działalność gospodarczą nie obowiązuje żaden limit przychodu, więc możesz w ten sposób zarabiać do woli nie martwiąc się, że Twoja emerytura ulegnie zmniejszeniu lub zostanie zawieszona.

Co zrobić, aby założyć własną firmę na emeryturze?

Planując założenie własnej firmy na emeryturze musisz złożyć wniosek o wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, to wymóg obowiązujący wszystkich przedsiębiorców. Na druku ZUS ZFA zgłoś się jako płatnik składek, na druku ZUS ZUA do ubezpieczenia rentowo-emerytalnego lub na druku ZUS ZZA, jeśli zdecydujesz się jedynie na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Musisz również wybrać formę opodatkowania swojej firmy. Możesz zdecydować się na rozliczenie z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, to najpopularniejsza forma odprowadzania podatków. Będziesz wtedy rozliczał się w zeznaniu rocznym PIT-36 łącznie z dochodami uzyskiwanymi z tytułu emerytury. Jeśli zdecydujesz się na podatek liniowy, będziesz musiał rozliczać przychody ze swojego biznesu odrębnie, na druku PIT-36L. Możesz zdecydować się również na rozliczenie w formie karty podatkowej.

Jakie składki dla emerytów prowadzących działalność gospodarczą?

Wiedz, że emeryt prowadzący własną firmę może odprowadzać jedynie składkę zdrowotną. Podstawa do wyliczenia kwoty zadeklarowanej składki nie może być niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą na emeryturze, a jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia możesz uniknąć konieczności opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, po warunkiem, że:

  • opłacasz podatek dochodowy w formie karty podatkowej,
  • przychody z tytułu prowadzonej działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury.

Ważne, że jako przedsiębiorca na emeryturze nie podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu uprawniającemu do świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe możesz odprowadzać dobrowolnie, jeżeli się na to zdecydujesz będziesz musiał uiszczać również składkę na ubezpieczenie wypadkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *