Delegowanie pracowników do Niemiec to popularna praktyka wśród polskich przedsiębiorców i nie tylko. Planowanie podobnej podróży musi uwzględniać jednak określone wymogi prawne, ponieważ opierać się ona będzie na konkretnych przepisach międzynarodowych. Poniżej prezentujemy więc krótki poradnik do tego, jak delegować pracowników do Niemiec.
- Co zrobić przed delegowaniem pracowników do Niemiec?
- Co jest najważniejsze w trakcie delegowania pracowników do Niemiec?
- Co zrobić, kiedy delegacja pracowników do Niemiec dobiega końca?
Co zrobić przed delegowaniem pracowników do Niemiec?
Planując wysłanie swoich pracowników za granicę, należy zastanowić się, na jakiej podstawie będzie to dla nas możliwe. Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej ma ułatwioną ścieżkę do nawiązywania kontaktów biznesowych z krajami sąsiadującymi. Niemniej dalej należy pamiętać o kluczowych szczegółach.
Należy pamiętać, że delegowanie pracowników do pracy w Niemczech oznacza, iż będą oni podlegali lokalnym przepisom prawa. Dobrze jest więc zapoznać się ze wszystkimi zasadami, aby nie stwarzać sytuacji konfliktowych. Planując delegowanie pracowników do Niemiec, dobrze jest zapoznać się z dostępnymi w sieci artykułami na ten temat, np. na bartmanlegalupdates.com, gdzie śledzić można najnowsze zmiany prawne.
Co jest najważniejsze w trakcie delegowania pracowników do Niemiec?
Wiedząc, że pracownik delegowany do Niemiec podlega przepisom niemieckim, w naszym interesie leży niełamanie ich. Warto tu wspomnieć szczególnie o dokładnym trzymaniu się czasu pracy, wynagrodzeniu oraz warunkach zakwaterowania. Mówiąc o czasie pracy, istotne jest, aby mieć na uwadze ogólnie przyjęte niemieckie stawki nadgodzinowe, które należy wypłacać zgodnie z przepisami lokalnymi.
Jeśli chodzi o ogólne wynagrodzenie, najważniejszą zmianą, poza miejscem wykonywania pracy, jest wypłata w Euro. Jest to kluczowe, ponieważ minimalna stawka na umowę o pracę w Polsce różni się od stawki niemieckiej. Pracownik delegowany do Niemiec musi więc zarabiać w walucie właściwej dla kraju wykonywania usługi.
Co zrobić, kiedy delegacja pracowników do Niemiec dobiega końca?
Kiedy delegacja zacznie zbliżać się ku końcowi, warto pomyśleć o kilku możliwościach pracodawcy oraz o istotnych obowiązkach. Szczególnie istotny jest okres faktycznej delegacji pracownika. Jeśli pracownik będzie pracował dla nas za granicą dłużej niż 12 miesięcy, konieczne będzie wystosowanie zawiadomienia o przedłużeniu okresu delegacji.
Dodatkowo warto dopilnować, aby prowadzona była rzetelna dokumentacja przebiegu pracy. Jest to istotne, ponieważ na podstawie dyrektywy 2014/67/UE, organy państw członkowskich mogą żądać od delegowanego pracownika wybranych dokumentów potwierdzających przebieg pracy (umowa o pracę, karta płac itp.).
Tak więc zastanawiając się, jak delegować pracowników do Niemiec, warto podążać według kilku podstawowych kroków. Po pierwsze należy dokładnie zapoznać się z przepisami państwa, do którego chcemy wysłać pracownika. Następnie warto zadbać, aby podczas delegacji spełniane były wszystkie normy, szczególnie jeśli chodzi o organizację czasu prac oraz wynagrodzenie. Na koniec warto upewnić się, czy prowadzona została dokumentacja przebiegu pracy, a wszystkie niezbędne dokumenty są łatwodostępne dla przedstawicieli państwa, do którego delegujemy pracowników.
Trzeba pamiętać o zaświadczeniu a1 z zusu, bez tego można mieć przekichane…