Jednym z najważniejszych aspektów działania firmy, jest właściwe prowadzenie księgowości. Każdy przedsiębiorca musi zadecydować, w jaki sposób się tym zajmie, a pod tym względem mamy kilka różnych możliwości. W zależności od wielkości firmy, forma prowadzonej księgowości będzie inna, co oczywiście powiązane jest z potrzebami przedsiębiorstwa. Co wybrać?
- Jak wybrać księgowość dla firmy?
- Kiedy opłaca się samodzielnie prowadzić księgowość?
- Dla kogo pomoc biura rachunkowego?
- Czy własna księgowa to dobry wybór?
Jak wybrać księgowość dla firmy?
Od każdego przedsiębiorcy wymaga się, by już na wstępie swojej działalności określił, w jaki sposób będzie prowadził on księgowość w firmie. Wariantów jest pod tym względem kilka, choć oczywiście na różnych etapach działalności może się to zmieniać. Duży wpływ na ma między innymi wielkość przedsiębiorstwa – wymagania i potrzeby małej firmy, są nieco inne niż tej dużej, dlatego też najczęściej sięgają po odmienne formy wsparcia.
Można więc prowadzić księgowość samodzielnie, do czego przydatne są specjalne programy, albo sięgnąć po pomoc zewnętrzną. Chodzi tutaj przede wszystkim o biura rachunkowe, z których obecnie korzysta wielu przedsiębiorców. Do dyspozycji jest sporo opcji, dlatego księgowość wybierz rozsądnie, zapoznając się dobrze z firmą; godną polecenia jest np. jasta.pl.
Trzecią możliwością jest jeszcze zatrudnienie własnej księgowej.
Kiedy opłaca się samodzielnie prowadzić księgowość?
Na samodzielne prowadzenie księgowości najczęściej decydują się mikro i małe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te działające na zasadzie jednoosobowej działalności. Zatrudniając pracowników, także można się na to zdecydować, choć im większe firma, tym oczywiście więcej przy tym papierkowej roboty.
Pod wieloma względami jest to korzystne rozwiązanie – przede wszystkim oszczędza się na finansach, a dostęp do oprogramowania księgowego jest tańszy, niż zatrudnienie specjalisty. Potrzebna będzie do tego jednak odpowiednia wiedza związana z prawem i podatkami. Im bardziej rozwinie się firma, tym będzie trudniej i przyjdzie taki moment, gdy korzystniejsze stanie się zatrudnienie kogoś do tej pracy.
Dla kogo pomoc biura rachunkowego?
Biura rachunkowe to świetne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i średnich firm. Z powodzeniem wesprą raczkujących przedsiębiorców, którzy dopiero co zakładają swoją działalność, a także tych bardziej doświadczonych i wciąż się rozwijających. Zajmują się szeroko pojętą księgowość, a spektrum działalności takiego biura może być naprawdę duże. To jednak przedsiębiorca decyduje, jakie konkretnie usługi są mu potrzebne i z nich korzysta.
Zalety? Przede wszystkim oszczędność pieniędzy i czasu. Zawarcie umowy z biurem rachunkowym jest tańsze niż księgowa na etacie, do tego zawsze jest z nim kontakt. To ważne, szczególnie gdy szybko chce się uzyskać odpowiedź na nurtujące pytanie. Biura rachunkowe posiadają też ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, dzięki czemu w razie popełnionych błędów, będzie za nie odpowiadać.
Czy własna księgowa to dobry wybór?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie księgowej na etacie. Nie jest to złe rozwiązanie i może sprawdzić się w wielu przypadkach, zwłaszcza w średnich i większych firmach. Zazwyczaj takie przedsiębiorstwa mają już nawet własne działy księgowe, które zajmują się tylko bieżącymi sprawami. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami – wynagrodzeniem dla pracownika, a także przygotowaniem stanowiska pracy. Problem może się też pojawić, gdy księgowa czy księgowy pójdzie na urlop lub L4 – wówczas uzyskanie potrzebnych informacji może być utrudnione. W razie popełnionych błędów w dokumentacji, konsekwencje ponosi cała firma.
Jak dla mnie samodzielna księgowość to duże ryzyko. Jestem jednak za tym, by zlecić to komuś, kto w razie czego weźmie na siebie odpowiedzialność.
Jak dla mnie prowadząc każdą działalność, no może oprócz księgowej, trzeba skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie. Nikt z nas nie ma na tyle wiedzy ani czasu, żeby bawić się w ogarnianie finansów, przepisów, rozliczeń samodzielnie, zwłaszcza w Polsce, gdzie wszystko jest nielogiczne i zmienia się z dnia na dzień. A kary za jakiekolwiek przewinienia są olbrzymie…
Nie ważne czy firma jest duża czy mała, księgowa/księgowy musi być…. Polskie prawo jest tak zagmatwnae, że takie rzeczy lepiej zostawić specjalistom 😀