niebieska koparka na budowie

Jakie roboty geotechniczne są niezbędne przy realizacji inwestycji budowlanych w Polsce?

Roboty geotechniczne zlecane są najczęściej podczas realizacji inwestycji budowlanych. Jakich? Które z nich są niezbędne, a które warto wykonać? Wyjaśniamy, które roboty geotechniczne są obowiązkowe w Polsce.

Roboty geotechniczne — komu zlecić?

O tym, jakie roboty geotechniczne należy przeprowadzić, decyduje kategoria geotechniczna budynku. Ta określana jest przez projektanta. To właśnie od kategorii geotechnicznej zależy, jakie badania gruntu trzeba będzie przeprowadzić, a także jaką dokumentację sporządzić. Po tak zebranych danych często konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zwłaszcza gdy inwestycja zaliczana jest do III kategorii geotechnicznej. W jej wypadku, zanim przejdzie się do budowy, zdecydowanie warto najpierw pokonać wszystkie bariery, na jakie można natrafić podczas jej realizacji. Aby być zadowolonym i być pewnym jakości zleconych prac, trzeba wybrać firmę, która ma doświadczenie, wiedzę i dysponuje odpowiednim sprzętem. Roboty geotechniczne i przygotowawcze zlecisz firmie Keller, która ma w swoim portfolio realizacje bardzo dużych i skomplikowanych projektów, które zakończyły się powodzeniem. Jak stawiać, to na profesjonalistów.

Geotechnika — co jest niezbędne przy realizacji inwestycji budowlanych w Polsce?

W 2020 roku w ustawie o Prawie budowlanym pojawiły się nowe zapiski. Wśród nich znalazł się m.in. nakaz wykonania badań i sprawdzania gruntu nawet dla małych obiektów budowlanych. Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z ustawą konieczne jest, niezależnie od rozmiaru inwestycji, przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego, który będzie zawierał opinię geotechniczną. Co więcej, muszą się w nim znaleźć informacje o sposobach posadowienia danego obiektu budowlanego. Ponadto wymaga się wykonania projektu technicznego, który obejmie dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych. Na co powinni przygotować się projektanci i inwestorzy?

Na konieczność zlecenia przygotowania geotechnicznych opracowań projektowych. W zależności od potrzeb będzie to projekt architektoniczno-budowlany (PAB) z opinią geotechniczną i informacją o sposobie posadowienia obiektu budowlanego i/lub projekt techniczny (PT) z dokumentacją geologiczno-inżynierską lub z geotechnicznymi warunkami posadowienia obiektów budowlanych (GWPOB).

Roboty geotechniczne a inwestycje budowlane w Polsce

Do sporządzenia badań gruntu potrzebny jest specjalista, który na ich podstawie wskaże, jakie prace z zakresu geotechniki warto rozważyć, aby inwestycja była postawiona na trwałym podłożu. Celem profesjonalnych robót geotechnicznych jest wzmocnienie podłoża gruntowego lub stworzenie odpowiednio trwałych fundamentów. Często oprócz nich potrzebne są dodatkowe prace, które zapewnią też bezpieczną realizację inwestycji.

Najczęściej wykonywanymi robotami geotechnicznymi w Polsce są:

  • pale i mikropale,
  • grunty zbrojne,
  • ściany szczelinowe,
  • kolumny konsolidacyjne.

Oczywiście zlecić tego typu specjalistyczne prace powinno się firmie, która ma wieloletnie doświadczenie i cieszy się dobrą opinią.

jeden komentarz dla “Jakie roboty geotechniczne są niezbędne przy realizacji inwestycji budowlanych w Polsce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *