Mężczyzna z laptopem

Projektowanie systemów informatycznych: analityk, programista, tester… Kto jeszcze?

Projektowanie systemów informatycznych to nie jest proste zadanie. Należy zaangażować w to wielu specjalistów, aby wszystkie czynności zostały wykonane na najwyższym poziomie i zgodnie z oczekiwaniami klienta. W takich pracach niezbędny jest analityk, programista i tester. Czym zajmują się te osoby w procesie projektowania systemów informatycznych?

Projektowanie systemów informatycznych – od czego zacząć?

Projektowanie systemów informatycznych należy zacząć od wybrania wykonawców. Najlepiej zwrócić się do doświadczonych osób, które sprawnie i z zachowaniem najwyższych standardów zajmą się zleconym zadaniem. IT Touch to przykład zgranego zespołu specjalistów informatyków, którzy w kompleksowy sposób podchodzą do zaprojektowania systemów informatycznych. Udział w takich pracach biorą analitycy, programiści i testerzy. Na czym polegają ich obowiązki?

Analityk w projektowaniu systemów informatycznych

Na początku należy przeprowadzić analizę biznesową i systemową klienta. Od tego w znacznej mierze zależy proces projektowania systemów informatycznych. Na tym etapie konieczna jest rozmowa ze zleceniodawcą, ustalenie jego potrzeb, wizji, zapoznanie się z wymaganiami itp. Analityk skupia się na analizie wytycznych, dokonuje specyfikacji, zaczyna projektować rozwiązania, wspiera zespół przy tworzeniu systemu, odpowiada na pytania, tłumaczy ewentualne wątpliwości.

Programista a systemy informatyczne

Rola programisty w projektowaniu systemów informatycznych jest ogromna. Bez niego po prostu by ich nie było. Programiści mają dosyć szeroki zakres obowiązków. Często nazwy stanowiska używa się zarówno w stosunku do osób, które tworzą programy komputerowe w konkretnym języku programowania, jak i do specjalistów będących projektantami oprogramowania czy inżynierami oprogramowania. W kontekście projektowania systemów informatycznych programiści mogą wdrożyć zadania webowe i integracyjne. Jakie konkretnie, to już zależy od danego projektu i jego wytycznych.

Rola testera w systemach informatycznych

Tester to osoba, której głównym zadaniem jest wypatrzenie wszelkich wad i nieprawidłowości w systemie. Wszystko po to, by klient otrzymał zlecenie bez usterek i błędów. Tester wszystko wnikliwie analizuje, sprawdza, wykonuje testy funkcjonalności, monitoruje działanie systemów informatycznych. Taka osoba musi wyróżniać się dociekliwością, ale i ogromną wiedzą, by „wyłapać” wszelkie nieprawidłowości.

Project Manager w tworzeniu systemów IT

Mówiąc o projektowaniu systemów informatycznych, nie można pominąć roli Project Managera. To on jest odpowiedzialny za to, by wszelkie prace zostały wykonane zgodnie z harmonogramem, zarządza pracą zespołu, jest odpowiedzialny za kontakt z klientem. Project Manager cały czas musi nadzorować etapy poszczególnych zleceń, by mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane na czas i zgodnie z wymaganiami zleceniodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *