Terminal płatniczy

Kasa fiskalna dla lekarza? Czy każdy lekarz musi mieć kasę w gabinecie, przychodni?

Widok pacjentów wychodzących z prywatnych przychodni z paragonami, nie jest niczym nowym. Jednak, czy każdy lekarz ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej? A jeśli tak, to na jaką kasę powinien się zdecydować? Przedstawiamy najważniejsze dla lekarzy przepisy dotyczące ewidencjonowania sprzedaży z użyciem kas.

Kasa fiskalna dla lekarzy – przepisy

Nowelizacja przepisów sprawiła, że lekarze zobowiązani są do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej już od pierwszego pacjenta. Co więcej, dotyczy to lekarzy każdej specjalizacji, również dentystów czy weterynarzy. Zrezygnowano także ze zwolnienia podmiotowego, co oznacza, że nawet jeśli lekarz nie przekroczy limitu obrotów (20 000 złotych), to i tak będzie musiał używać kasy fiskalnej.

Jaka kasa fiskalna dla lekarza?

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o podatku od towarów i usług, od 1 stycznia 2021 r. lekarze będą mogli korzystać wyłącznie z kas fiskalnych online, czyli takich, które automatycznie przesyłają dane do CRK. Kasy fiskalne dla lekarzy oferuje mojafiskalna.pl, sklep o zasięgu ogólnopolskim, który zapewnia również fiskalizację takich urządzeń. W ich ofercie można znaleźć kasy fiskalne z obudową antybakteryjną z jonami srebra, która szczególnie sprawdzi się w przychodniach i gabinetach lekarskich. Takie obudowy blokują namnażanie się bakterii, a tym samym zmniejszają niebezpieczeństwo przenoszenia zarazków. Kasy fiskalne online mogą pracować nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych, posiadają również wyświetlacz odporny na zachlapania.

Szukając kasy fiskalnej dla lekarza, warto również zwrócić uwagę na jej gabaryty, a także możliwość wpisania długiej nazwy. W końcu większość medycznych zwrotów to wyrazy wieloczłonowe lub długie łacińskie nazwy.

Kiedy kasa fiskalna nie obowiązuje?

Warto jednak pamiętać, że w niektórych okolicznościach lekarz może skorzystać ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Kto ma taką możliwość? Minister Finansów w wydanym przez siebie rozporządzeniu uwzględnił dwa takie przypadki. Po pierwsze prawo do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej dotyczy usług medycznych świadczonych przez osoby niewidome lub o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pod warunkiem, że prowadzą one samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają jednego pracownika o takim samym, dopuszczalnym stopniu niepełnosprawności. Co ważne, te rozporządzenie dotyczy również usług masażu.

Drugi wyjątek dotyczy lekarzy i dentystów, którzy spełniają następujące wymagania:

  1. ich usługi medyczne są świadczone online,
  2. tacy lekarze otrzymują zapłatę za świadczone usługi medyczne na konto bankowe, za pośrednictwem poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej; przy czym dokumentacja musi jasno wskazywać, jakich czynności dotyczyła świadczona przez lekarza usługa medyczna.

Jak widać w większości przypadków posiadanie przez lekarza kasy fiskalnej jest obowiązkowe. Inwestując w takie urządzenie, warto również zwrócić uwagę na to, aby była to kasa fiskalna online, która w najbliższym czasie będzie jedynym dopuszczalnym urządzeniem tego typu.

jeden komentarz dla “Kasa fiskalna dla lekarza? Czy każdy lekarz musi mieć kasę w gabinecie, przychodni?

  1. Anita says:

    To, że wymagane jest to ustawą to jedno, ale czy jest to respektowane to drugie. Rzadko kiedy dostaje paragon w prywatnym gabinecie. Tak rzadko, że nawet nie wiedziałam, że lekarz MUSI mieć kasę fiskalną… Urzędy nie robią kontroli czy o co chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *