Szklane wieżowce na tle nieba

W jakie nieruchomości inwestować w 2023 roku? Sprawdzamy aktualne trendy na rynku nieruchomości

Nieruchomości to jedna z pewniejszych inwestycji w dzisiejszych czasach. Mimo pandemii i kryzysu gospodarczego, domy, mieszkania czy działki na sprzedaż cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. A w jakie konkretnie nieruchomości warto inwestować w 2023 roku? Jakie są aktualne trendy na polskim rynku nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości w 2023 roku?

W czasie pandemii ceny nieruchomości na rynku stale rosną, a mimo to nie brakuje chętnych na ich zakup. Można więc śmiało stwierdzić, że inwestycja w nieruchomości to opłacalny biznes na najbliższe lata. A jakie nieruchomości szczególnie warto kupować i gdzie ich szukać?

Najważniejsza jest lokalizacja, to główne kryterium, jakim kierują się przyszli nabywcy. Najbardziej pożądane nieruchomości w 2023 roku to te zlokalizowane blisko terenów zielonych, parków, skwerów czy lasów. Nie muszą, a nawet nie powinny, znajdować się w ścisłym centrum miasta, ale ważne, aby były dobrze skomunikowane ze śródmieściem. A gdzie ich szukać? Dobrze zlokalizowane nieruchomości znajdziesz w ogłoszeniach internetowych, dotyczą one mieszkań, domów czy gruntów na terenie całej Polski. Znajdziesz tam zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, które można tanim kosztem odremontować i wynająć lub sprzedać za jakiś czas. Dobrym pomysłem jest np. zakup i renowacja starej kamienicy – takie nieruchomości również zyskują na popularności.

A na które jeszcze nieruchomości inwestycyjne szczególnie warto zwrócić uwagę w 2023 roku? Przede wszystkim mieszkania i domy z ogrodem. Nawet niewielkich rozmiarów ogródek może znacząco wpłynąć na cenę nieruchomości na sprzedaż. Jeśli myślisz o zakupie mieszkania w celach inwestycyjnych pomyśl o tym co najmniej 2-pokojowym, o minimalnym metrażu 50m2. Warto również pomyśleć o inwestowaniu w nieruchomości w mniejszych miejscowościach, tych z 50-150 tys. mieszkańców, które za parę lat się rozwiną. Obecnie na rynku nieruchomości można zauważyć duże zainteresowanie nieruchomościami zlokalizowanymi za miastem, na uboczach, więc inwestowanie w domy, mieszkania czy działki w mniejszych miejscowościach wydaje się jak być dobrym pomysłem.

Inwestycja w grunty w 2023 – czy warto?

Na rynku nieruchomości widać jeszcze jeden trend, a mianowicie inwestycje w grunty. Jest to spowodowane faktem, że popularne dotąd lokaty przestały przynosić zyski, więc inwestorzy zaczęli szukać innych pomysłów na pomnożenie kapitału. Analizując aktualne trendy, w tym wzrost zainteresowania domami na peryferiach, grunty za miastem wydają się wręcz doskonałą długoterminową lokatą kapitału.

W jakie nieruchomości nie warto inwestować w 2023?

A czego lepiej unikać, w jakie nieruchomości nie warto inwestować? Na pewno nie sprawdzą się nieruchomości na wynajem, czyli małe mieszkania, kawalerki, które dotąd kupowało się, by zarabiać na studentach czy turystach szukających lokum w centrach dużych miast. Dość ryzykowne wydaje się też inwestowanie w pensjonaty, hotele, czy inne nieruchomości dedykowane branży turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *