Przedsiębiorca w internecie

Wsparcie biznesu w Internecie przez kancelarię IT – ochrona własności, co jeszcze?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często wiąże się z koniecznością korzystania z usług firm doradczych. I tak jednym z pierwszych kroków każdego przedsiębiorcy jest podjęcie współpracy z księgowym. Lecz im bardziej biznes się rozwija, tym więcej trudności się pojawia. Kiedy jest czas na to, aby zacząć korzystać z usług kancelarii prawnej?

Kancelaria IT – kiedy i jak podjąć współprace?

Prędzej czy później przedsiębiorcy staną przed problemem, którego nie są w stanie sami rozwiązać, ze względu na brak wiedzy czy czasu. Wtedy potrzebna jest pomoc eksperta, w tym wypadku prawnika. Kiedy jest to konieczne? Gdy uznasz, że większą oszczędnością jest dla Ciebie zlecenie wykonania tego zadania niż samodzielne szukanie informacji, składanie wniosków i przygotowywanie dokumentów.

Współpraca z kancelarią IT może przybrać różne formy. Czasami będzie to jednorazowa konsultacja, w innym wypadku sprawa jest zbyt skomplikowana, wtedy adwokat rozlicza swoją pracę np. godzinowo. Można też skorzystać z outsourcingu usług prawniczych. Na czym to polega? Płacisz „abonament”, miesięczne wynagrodzenie prawnikowi i w jego ramach kancelaria w kompleksowy sposób zabezpieczenia interesy Twojej firmy.

To, które z tych rozwiązań będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne, musisz już zdecydować samodzielnie. My natomiast pokrótce przedstawimy, w jakich obszarach kancelaria IT może Ci pomóc.

Ochrona własności intelektualnej

Ochrona własności intelektualnej pod kątem prawnym to usługa kancelarii IT, polega m.in. na zabezpieczeniu Twoich praw oraz egzekwowaniu zaprzestania ich łamania.

Nie trzeba prowadzić działalności zarobkowej w internecie, by zdawać sobie sprawę z tego, jak często dochodzi do łamania praw autorskich. A gdy godzi to w Twój biznes, może wiązać się ze stratami finansowymi lub z naruszeniem wizerunku firmy. Jednak masz możliwość, aby w sposób prawny ochronić własność intelektualną, czyli np. znaki towarowe, patenty, produkty multimedialne, a także licencje na programy komputerowe, gry czy bazy danych.

Nierzadko kradzieży w sieci podlegają również grafiki, zdjęcia, obrazy czy filmy. Są one rozpowszechnianie bez Twojej zgody, przez co firma traci. W takich wypadkach możesz jednak dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia, choć jest to możliwe tylko na drodze sądowej.

Ochrona danych osobowych, RODO

Jeśli gromadzisz i przechowujesz dane osobowe, Twoim obowiązkiem jest ich odpowiednia ochrona. W sytuacji, gdy z powodu Twojego zaniedbania, nieodpowiedniego zabezpieczenia, naruszone zostaną dane osobowe (zostaną utracone lub skradzione), konsumenci mogą wnieść skargę do krajowego organu ochrony danych, co narazi Twoją firmę na poważne straty.

Dlatego konieczne jest zastosowanie takich rozwiązań prawnych i technologicznych, aby się przed tym ustrzec. Ponadto należy przestrzegać przepisów RODO, stworzyć politykę prywatności, a także prowadzić odpowiednią dokumentację związaną z przetwarzaniem danych.

Chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone w sposób prawidłowy? Skorzystaj z usług doświadczonego prawnika.

Obsługa prawna przedsiębiorców w internecie

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o tym, co już sygnalizowaliśmy, czyli o outsourcingu usług prawnych. Jeśli zdecydujesz się na pełną obsługę przez kancelarię IT, będziesz mieć pewność, że z jednej strony zabezpiecza ona Twoje prawa autorskie, a z drugiej pilnuje, aby dane osobowe były odpowiednio przechowywane i przetwarzane.

Ponadto prawnicy m.in. tworzą regulaminy sklepów internetowych, a także konstruują umowy o świadczenie usług oraz umowy/kontrakty elektroniczne.

Plusem skorzystania z outsourcingu prawnego jest to, że kancelaria IT dokładnie poznaje strukturę, sposób działania i potrzeby Twojej firmy, działając tym samym efektywniej oraz zabezpieczając obszary… o których Ty byś nie pomyślał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *