Wielu polaków decyduje się na szukanie pracy za granicą, a jednym z popularniejszych kierunków jest Holandia. Często jednak, zamiast zatrudniać się w obcej firmie, myśli się o założeniu własnej działalności gospodarczej, która pozwoli tym samym żyć na własny rachunek, a być może też umożliwi rozwinięcie skrzydeł bardziej niż w Polsce. Jak to wygląda od strony formalnej? Jakie możliwości ma obcokrajowiec w Holandii?
- Założenie biznesu w Holandii – co trzeba wiedzieć?
- Jak przygotować się do rejestracji firmy w Holandii?
- Jak zarejestrować firmę w Holandii?
- Jak zdobywać zlecenia i sprzedawać w Holandii?
Założenie biznesu w Holandii – co trzeba wiedzieć?
Założenie biznesu w Holandii nie jest wcale takie trudne, a z pewnością nie jest trudniejsze niż gdyby chciało się to zrobić w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązujące prawo i przepisy są nieco inne niż u nas, a co za tym idzie, niosąc się z zamiarem własnego biznesu, należy wcześniej dobrze zapoznać się ze wszystkimi formalnościami koniecznymi do spełnienia.
Jest to stosunkowo proste do zrealizowania, szczególnie biorąc pod uwagę możliwość zasięgnięcia informacji w sieci. Dostępne poradniki w Holandii mogą pomóc założyć i rozwinąć firmę oraz odpowiedzą na wszystkie najważniejsze pytania związane z prowadzeniem biznesu. Dzięki temu łatwiej będzie się można zorientować w tym, jakie kroki trzeba przy tym podjąć.
Jak przygotować się do rejestracji firmy w Holandii?
W pierwszej kolejności, aby założyć i zarejestrować firmę w Holandii należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim trzeba być zameldowanym w urzędzie gminy i mieć stały adres pobytu. Dane te będą potrzebne, przy wypełnianiu formularza na dalszym etapie. Kolejnym krokiem będzie wybór formy działalności, to znaczy, a do wyboru mamy jednoosobową działalność, spółkę jawną, akcyjną lub z o.o.
Najczęściej wybieraną jest ZZP, czyli właśnie działalność jednoosobową bez możliwości zatrudnienia pracowników. W takiej formie przedsiębiorca rozlicza się sam z podatku dochodowego, samodzielnie jest także zobowiązany do opłacania składek emerytalnych i społecznych.
Jak zarejestrować firmę w Holandii?
Działalność gospodarczą rejestruje się w Holenderskiej izbie Handlowej (KvK), do czego konieczne będzie wypełnienie formularza KvK. W nim wypełnia się wszystkie rubryki, w tym dane osobowe, miejsce zamieszkania, numery dokumentów tożsamości, numer holenderskiego konta bankowego, adresy mailowe i www oraz formę prawną, jaką się wybiera. Potrzebne będzie także podanie danych finansowych (przewidywany obrót, dochód, koszt), jaką działalność chce się prowadzić, kiedy ma ruszyć, jakie są dane biura administracyjnego do obsługi firmy oraz podać liczbę pracowników, jeżeli będą.
Należy też złożyć wniosek o podanie numeru BTW (VAT) do Urzędu Skarbowego. Formularz można wypełnić online i umówić się jednocześnie na spotkanie, gdzie zostanie nadany numer do rejestru oraz numer BTW do rozliczeń podatkowych.
Jak zdobywać zlecenia i sprzedawać w Holandii?
Sprawa z prowadzeniem firmy w Holandii będzie wyglądała tak, że należy dotrzeć w jakiś sposób do klientów oraz ewentualnych partnerów w biznesie, od których będziemy pozyskiwali potrzebne narzędzia do pracy. Działa to podobnie jak w Polsce, na samym początku trzeba jednak zadać sobie jedno pytanie – do kogo kierowane są nasze produkty czy usługi? Do Polaków czy Holendrów? Od tego będzie zależało, jak dobierzemy nasz sposób działania – inne będą zapotrzebowania, gusta, przyzwyczajenia. Prowadząc stronę internetową, należy wybrać język – Polski lub Niderlandzki. W sieci można także znaleźć specjalną bazę zleceń w Holandii, które dostępne są nawet na polskich serwisach ogłoszeniowych, ale i tych holenderskich także.