Spotkania networkingowe mają na celu nawiązywanie relacji, które mogą okazać się pomocne przy rozwijaniu swojego biznesu lub marki osobistej. Ich charakter może być różny, czasem są to spotkania w większej grupie, czasem bardziej kameralne. Również miejsce tych spotkań może się zmieniać, jednak niezależnie od tego gdzie i z kim się spotykamy, powinniśmy pamiętać o unikaniu podstawowych błędów. Jakich?
Jakich błędów nie popełniać w czasie spotkań networkingowych?
Zakładając, że udajemy się na spotkanie networkingowe po raz pierwszy, dużym błędem jest brak odpowiedniego przygotowania. Koniecznie przed udziałem w spotkaniu należy przygotować krótką autoprezentację, zastanowić się, jakie cele chcemy osiągnąć, i dowiedzieć się więcej o wydarzeniu oraz jego uczestnikach. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż nadmierna autopromocja również może zostać źle odebrana. Chociaż ważne jest, aby mówić o swoich osiągnięciach i umiejętnościach, równie istotne jest słuchanie innych i wykazywanie zainteresowania ich doświadczeniem. Kolejnym błędem, którego należy unikać, jest nieangażowanie się w rozmowę. Networking to nie tylko wymiana wizytówek, ale przede wszystkim budowanie relacji. Ważne jest, aby rozmawiać, zadawać pytania i aktywnie słuchać.
Ponadto w niektórych sytuacjach, zwłaszcza na mniej formalnych spotkaniach, dostępne może być darmowe jedzenie czy alkohol. Istotne jest, aby zachować umiar i profesjonalizm. Nadużywanie alkoholu podczas spotkania biznesowego to ogromny błąd.
O czym trzeba pamiętać podczas spotkań biznesowych?
Aby jak najlepiej wypaść podczas spotkania, które ma pomóc nam w nawiązywaniu relacji biznesowych, niezwykle ważne jest, aby być świadomym swojego otoczenia i dostosowywać swoje zachowanie do sytuacji – inne są oczekiwania na formalnych konferencjach branżowych, a inne na luźniejszych spotkaniach networkingowych. Kolejną kwestią jest to, że choć znaczenie ma nawiązywanie nowych kontaktów, warto też być selektywnym i skupić się na osobach i rozmowach, które są najbardziej obiecujące w kontekście naszych celów zawodowych. Absolutną podstawą jest oczywiście zachowanie dobrych manier, takich jak punktualność, odpowiednie ubranie czy szacunek dla rozmówcy. Jest to podstawa w kontekście profesjonalnym.
Jak zachować się po spotkaniu networkingowym?
W budowaniu swojej sieci powiązań biznesowych liczą się przede wszystkim silne relacje, które utrzymywane są także poza spotkaniami networkingowymi. Dlatego też nie można zapominać o follow-upie. Po spotkaniu warto skontaktować się z nowo poznanymi osobami, dziękując za rozmowę i ewentualnie umawiając się na dalsze spotkanie. Nigdy nie wiadomo, która z tych znajomości w przyszłości okaże się potrzebna.
Warto pamiętać o tym, że w każdej sferze naszego życia liczy się autentyczność i szczerość. Należy więc zachowywać się naturalnie, nie próbując nikogo udawać, także podczas spotkań o charakterze biznesowym.
Jeśli masz jakieś rady dla osób, które dopiero zaczynają brać udział w spotkaniach networkingowych, to podziel się nimi w komentarzu.