spotkanie networkingowe

Jakich błędów unikać podczas spotkań networkingowych?

Spotkania networkingowe mają na celu nawiązywanie relacji, które mogą okazać się pomocne przy rozwijaniu swojego biznesu lub marki osobistej. Ich charakter może być różny, czasem są to spotkania w większej grupie, czasem bardziej kameralne. Również miejsce tych spotkań może się zmieniać, jednak niezależnie od tego gdzie i z kim się spotykamy, powinniśmy pamiętać o unikaniu podstawowych błędów. Jakich?

Jakich błędów nie popełniać w czasie spotkań networkingowych?

Zakładając, że udajemy się na spotkanie networkingowe po raz pierwszy, dużym błędem jest brak odpowiedniego przygotowania. Koniecznie przed udziałem w spotkaniu należy przygotować krótką autoprezentację, zastanowić się, jakie cele chcemy osiągnąć, i dowiedzieć się więcej o wydarzeniu oraz jego uczestnikach. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż nadmierna autopromocja również może zostać źle odebrana. Chociaż ważne jest, aby mówić o swoich osiągnięciach i umiejętnościach, równie istotne jest słuchanie innych i wykazywanie zainteresowania ich doświadczeniem. Kolejnym błędem, którego należy unikać, jest nieangażowanie się w rozmowę. Networking to nie tylko wymiana wizytówek, ale przede wszystkim budowanie relacji. Ważne jest, aby rozmawiać, zadawać pytania i aktywnie słuchać.

Ponadto w niektórych sytuacjach, zwłaszcza na mniej formalnych spotkaniach, dostępne może być darmowe jedzenie czy alkohol. Istotne jest, aby zachować umiar i profesjonalizm. Nadużywanie alkoholu podczas spotkania biznesowego to ogromny błąd.

O czym trzeba pamiętać podczas spotkań biznesowych?

Aby jak najlepiej wypaść podczas spotkania, które ma pomóc nam w nawiązywaniu relacji biznesowych, niezwykle ważne jest, aby być świadomym swojego otoczenia i dostosowywać swoje zachowanie do sytuacji – inne są oczekiwania na formalnych konferencjach branżowych, a inne na luźniejszych spotkaniach networkingowych. Kolejną kwestią jest to, że choć znaczenie ma nawiązywanie nowych kontaktów, warto też być selektywnym i skupić się na osobach i rozmowach, które są najbardziej obiecujące w kontekście naszych celów zawodowych. Absolutną podstawą jest oczywiście zachowanie dobrych manier, takich jak punktualność, odpowiednie ubranie czy szacunek dla rozmówcy. Jest to podstawa w kontekście profesjonalnym.

Jak zachować się po spotkaniu networkingowym?

W budowaniu swojej sieci powiązań biznesowych liczą się przede wszystkim silne relacje, które utrzymywane są także poza spotkaniami networkingowymi. Dlatego też nie można zapominać o follow-upie. Po spotkaniu warto skontaktować się z nowo poznanymi osobami, dziękując za rozmowę i ewentualnie umawiając się na dalsze spotkanie. Nigdy nie wiadomo, która z tych znajomości w przyszłości okaże się potrzebna.

Warto pamiętać o tym, że w każdej sferze naszego życia liczy się autentyczność i szczerość. Należy więc zachowywać się naturalnie, nie próbując nikogo udawać, także podczas spotkań o charakterze biznesowym.

Jeśli masz jakieś rady dla osób, które dopiero zaczynają brać udział w spotkaniach networkingowych, to podziel się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *