Spotkanie, na scenei siedzi mężczyzna i trzyma mikrofon przy twarzy

Networking – co to, jak działa? Kto może zapisać się na spotkanie networkingowe?

Zastanawiasz się, jak szybko zwiększyć obroty swojej firmy? Rozwiązaniem może być uczestnictwo w spotkaniach networkingowych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działa networking i kto może brać udział w tego typu spotkaniach.

Co to jest networking?

Na czym polega networking? Networking jest procesem budowania sieci kontaktów i relacji biznesowych z przedsiębiorcami z różnych branż w celu wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Uczestnictwo w spotkaniach networkingowych stanowi sposób na szybki rozwój działalności, budowanie rozpoznawalności w branży i poza nią, a także zdobycie ciekawej wiedzy na temat prowadzenia biznesu.

Networking pozwala sukcesywnie poszerzać sieć kontaktów, jednak wymaga czasu na zbudowanie trwałych relacji opartych na zaufaniu. Współpraca przedsiębiorców powala im osiągać własne cele biznesowe, a także ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi kontrahentami. Niezwykle popularny jest social networking, który odbywa się w mediach społecznościowych — m.in. takich jak Facebook i Instagram. W ostatnim czasie coraz częściej przedsiębiorcy nawiązują ze sobą kontakt również za pośrednictwem branżowego medium społecznościowego, którym jest LinkedIn.

Kto może zapisać się na spotkanie networkingowe?

Zastanawiasz się, kto może uczestniczyć w spotkaniu networkingowym? Takie spotkania są skierowane do wszystkich osób, które chcą poszerzyć swoje kontakty biznesowe i zaczerpnąć wiedzy na temat prowadzenia działalności. Najbardziej rozpoznawalną organizacją networkingową w Polsce jest BNI (Business Network International). Posiada ona kilkadziesiąt grup zlokalizowanych w dużych miastach na terenie całego kraju. Założycielem BNI jest Ivan Misner, natomiast w Polsce ta organizacja networkingowa zyskała popularność dzięki Grzegorzowi Turniakowi.

Jak dołączyć do BNI? Odszukaj grupę w Twoim mieście i skontaktuj się z jej prezesem w sprawie udziału w spotkaniu networkingowym. Podczas spotkania wypełnij ankietę i wpłać składkę. Następnie poczekaj na rozpatrzenie wniosku. Po dołączeniu do BNI zostaniesz skierowany na szkolenie dla nowych członków grupy.

Jak zachowywać się podczas spotkania networkingowego?

Jedną z zalet networkingu jest budowanie rozpoznawalności w gronie innych przedsiębiorców, co może wpłynąć na zwiększenie obrotów firmy. Jednak idea spotkań networkingowych to nie tylko czerpanie korzyści, ale również oferowanie pomocy. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest ukierunkowanie na budowanie relacji niż sprzedaż swoich produktów lub usług.

Bardzo istotną kwestię stanowi umiejętność autoprezentacji i opowiadania o swojej działalności. Pamiętaj o posiadaniu przy sobie własnych wizytówek. Okazuj także szczere zainteresowanie podczas rozmowy. Po spotkaniu networkingowym pogrupuj zebrane wizytówki i skontaktuj się z wybranymi przedstawicielami firm. Jednak nie pozbywaj się reszty wizytówek, ponieważ mogą Ci się przydać w przyszłości.

Networking to długotrwały proces budowania relacji, dlatego zazwyczaj nie wystarczy jedno spotkanie, aby nawiązać współpracę. Daj sobie i innym czas na wzajemne zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *