Praca i bezpieczeństwo

Obsługa BHP, outsourcing BHP – co warto wiedzieć, kiedy prowadzisz firmę, zatrudniasz pracowników?

Szkolenia BHP w firmie są obowiązkowe, więc każde przedsiębiorstwo musi przestrzegać przepisów z nim związanych. Wiele zakładów pracy decyduje się w tym celu albo na zatrudnienie specjalisty z tego zakresu, albo na współpracę z firmą zewnętrzną. Czym wyróżnia się outsourcing BHP?

Czym jest outsourcing biznesie?

Outsourcing to jedno z popularniejszych rozwiązań stosowanych przez wiele zakładów pracy, nie tylko jeżeli chodzi o BHP. Polega to na tym, że przedsiębiorstwo w momencie rozdzielania procesów biznesowych może je zlecić stronie zewnętrznej. Innymi słowy, zamiast zatrudniać kolejnych specjalistów, zleca się konkretne zadania innym firmom. Dotyczy to więc zarówno BHP, jak i choćby księgowości czy usług prawnych i informatycznych. Płaci się więc za konkretne usługi, a nie za pracownika.

Na czym polega outsourcing BHP w firmie?

W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z wieloma różnymi zadaniami. Obsługa BHP to np. szkolenia BHP (na podstawie oferty GD Partners), zarówno wstępne, jak i okresowe. Specjaliści z takich firm zajmują się także kontrolowaniem tego, czy przestrzegane są przepisy bezpieczeństwa oraz jak duże ryzyko zawodowe występuje w danym zakładzie pracy. Często zleca się im pomiary czynników pracy czy reprezentowanie danej firmy przed organami kontrolnymi, choćby przed Państwową Inspekcją Pracy. Po wsparcia firmy BHP sięga się również wówczas, gdy w zakładzie pracy dochodzi do wypadku – zleca się jej wówczas zabezpieczenie miejsca zdarzenia, pomoc poszkodowanemu, audyt sytuacji oraz określenie tego, jak doszło do wypadku i jak zapobiec w przyszłości podobnym zdarzeniom.

Mężczyzna pracujący w magazynie

Czy warto skorzystać z outsourcingu BHP?

Jednym z głównych powodów, dla których wiele przedsiębiorstw decyduje się na outsourcing, nie tylko z zakresu BHP, są przede wszystkim koszty. Zatrudnienie zewnętrznych specjalistów wychodzi taniej, niż zatrudnienie kolejnego pracownika czy stworzenie specjalnego działu w zakładzie pracy. To istotne szczególnie w przypadku małych przedsiębiorstw, które jednocześnie nie wymagają stałego nadzoru. Po usługi outsourcingu sięga się wyłącznie w miarę potrzeby, nie ma więc konieczności stałej współpracy i płaci się wyłącznie za wykonane konkretne działania. Poza tym ma to też tę zaletę, że cała odpowiedzialność za bezpieczeństwo spada wówczas na firmę outsourcingową, a nie pracodawcę.

Gdzie znaleźć profesjonalną usługę outsourcingu BHP?

Jako że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest duże, obecnie na rynku znajdzie się sporo firm, które specjalizują się właśnie w świadczeniu wsparcia z zakresu BHP. Warto poszukać najpierw w internecie, zapoznać się bliżej z firmami i opiniami o nich. Jeżeli zlecamy takie usługi komuż zewnątrz, lepiej nie ryzykować, ponieważ od tego zależeć będzie nie tylko bezpieczeństwo w zakładzie pracy, ale i wizerunek przedsiębiorstwa.

jeden komentarz dla “Obsługa BHP, outsourcing BHP – co warto wiedzieć, kiedy prowadzisz firmę, zatrudniasz pracowników?

  1. PaniPana says:

    Jestem zdania, że im więcej się zleca prac firmom zewnętrzny, tym lepiej. Nie ma co na własną rękę robić z siebie eksperta. Zwłaszcza w sprawach takich jak bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *