Ludzie coraz częściej są zmęczeni miastem, wiele osób wyprowadza się na wieś, by odpocząć od miasta. Niektórzy chcą większego kontaktu z naturą, a inni chcą po prostu zwolnić i prowadzić tzw. slow life. Jednak co zrobić, by do miasta nie wracać? Można otworzyć własny biznes. Tylko jaki? Podpowiadamy.
Własny biznes na wsi
Prowadzenie firmy na wsi niesie za sobą wiele korzyści. Wieś może przed nami otworzyć wiele możliwości zarobkowych, możemy połączyć biznes z naszym zamiłowaniem do natury, jednak potrzebujemy do tego dobrego miejsca i starannie przygotowanego biznesplanu. Jeśli znajdziemy coś, co odpowiada na potrzeby lokalnych mieszkańców wsi albo wpisuje się w rosnące trendy – mamy szansę na stworzenie dochodowego biznesu. Działalność gospodarcza na wsi pozwala nam na większą niezależność, możemy przy tym ograniczyć koszta mediów i wynajmu lokalu, a te ceny potrafią być naprawdę wysokie.
Jaki biznes na wsi?
Pomysłów na biznes na wsi może być dużo, trudno stwierdzić, który z nich może okazać się najkorzystniejszy. Warto jednak podążać za trendami i stworzyć taki biznes, którego pragną ludzie. To z pewnością zapewni nam sukces. Przedstawiamy nasze 3 propozycje na biznes.
Agroturystyka, gospodarstwo ekologiczne
To pomysł, który warto realizować w miejscu, które ma ogromny potencjał turystyczny, wtedy będziemy mieć pewność, że odwiedzających nam nie zabraknie. W agroturystyce możemy wynajmować miejsca noclegowe, co może przynieść duże dochody, jeśli stworzymy piękną przestrzeń, to możemy liczyć na to, że ludzie będą do nas wracać. To może być dobry koncept na biznes na wsi. Otaczające lasy, łąki z pewnością będą dodatkowym atutem naszej agroturystyki. To też pomysł, który dobrze współgra z planami o hodowli zwierząt gospodarczych. Jeśli mielibyśmy krowy, kozy czy kury to mogłyby one być ciekawą atrakcją dla osób, które ze wsią nigdy nie miały do czynienia. Ciekawym pomysłem na rozwój biznesu byłoby zaproponowanie gościom warsztatów z dojenia krowy. Pomysł na agroturystykę można też połączyć z gospodarstwem ekologicznym, gdzie zajmowalibyśmy się produkcją mleka, jajek, masła i warzyw. Lokalne produkty stają się coraz bardziej popularne.
Stadnina koni
To dobry pomysł na biznes na wsi, która znajduje się nieopodal miasta. Ponieważ to z miasta będzie przyjeżdżać większość klientów. Jednak będzie nam do tego potrzebna wiedza, jeśli interesujemy się końmi, to nie będzie to większy problem. Możemy przystąpić do kwalifikacji na instruktora jeździeckiego i otworzyć własną szkółkę jeździecką. Będzie nam jednak potrzebna duża ilość miejsce, jeśli chcemy zapewnić zwierzętom atrakcyjne warunki pracy. Konie są też wykorzystywane w terapii, poza szkółką moglibyśmy oferować także takie usługi. Zapewniłoby to rozwój naszemu przedsiębiorstwu. Latem można organizować minikolonie, gdzie dzieci spędzałyby swoje popołudnia, doglądając koni, pielęgnując je i ucząc się jazdy na nich.
Winiarnia
W Polsce rozwija się coraz więcej winiarni, a niektóre polskie wina możemy nawet spotkać w popularnych sklepach spożywczych. Jest więc to przemysł, który ma w sobie wiele potencjału handlowego, a nie został jeszcze maksymalnie wyeksploatowany. Z początku może to być niebezpieczny ruch, ponieważ winogrona długo dojrzewają i wspaniały smak mogą uzyskać dopiero po latach. Jednak z odrobiną kreatywności, możemy stworzyć pyszne, niebanalne wino nawet z młodych owoców. Kto wie, może czasem warto zaryzykować, by odnieść sukces w biznesie na wsi.
Zawsze marzyłam o własnej agroturystyce, by mieć własne kozy, kury i krowy… Kto wie, może jak mnie dopadnie kryzys wieku średniego to rzucę wszystko i pojadę w Bieszczady…
Dziękuję za artykuł! W obecnych czasach można wykorzystać Internet i praktycznie robić dużo więcej mieszkając na Wsi!