Networking jest procesem budowania i utrzymywania sieci kontaktów, głównie biznesowych i zawodowych, co może być bardzo korzystne w rozwijaniu swojej kariery. Wielu osobom sam termin kojarzy się nie najlepiej, gdyż z czasem powstało wiele mitów na temat networkingu, przekonaj się sam.
5 mitów na temat networkingu
Sprawdź, które mity na temat networkingu obalamy.
Im więcej kontaktów, tym lepiej
Niektórzy myślą, że główną zasadą networkingu jest maksymalne poszerzanie sieci kontaktów, tymczasem nie tylko o ilość tu chodzi. Przede wszystkim liczą się silne relacje. Jeśli nasze nazwisko wyłącznie mignie komuś przez moment na portalu społecznościowym, to prawdopodobnie nie zostaniemy w ten sposób zapamiętani. Jeśli jednak poleci nas ktoś, kto zna nas w miarę dobrze, to taka rekomendacja ma dużo większe znaczenie i jest szansa, że zostanie wzięta pod uwagę.
Warto szukać kontaktów tylko w swojej branży
Oczywiście najważniejsze jest to, aby znać osoby pracujące w tej samej branży, co my, ale nie tylko. Wobec tego dlaczego warto mieć zróżnicowaną siatkę kontaktów? Ludzie zmieniają pracę, ale także branże. Zamykanie się w gronie osób z wąskiej specjalizacji może nie być korzystne dla poszerzania naszych horyzontów i nie tylko.
Networking jest tylko dla osób szukających pracy
Chociaż networking może być pomocny w poszukiwaniu pracy, jego korzyści są znacznie szersze. Może to być okazja do znalezienia mentorów, partnerów do współpracy czy po prostu do wymiany cennych wskazówek i informacji branżowych. Poza tym, mając pracę, warto być otwartym na inne, być może korzystniejsze propozycje. Ponadto może to być sposób na rozwijanie się w obecnej roli, pozyskiwanie nowych pomysłów i bycie na bieżąco z branżowymi trendami.
Networking jest dla osób, które potrafią sprzedawać siebie
Otwartość, zdolność zaprezentowania swoich umiejętności oraz mocnych stron jest bardzo cenna i bez wątpienia pomaga przy tworzeniu sieci kontaktów zawodowych. Jednak będąc osobą o charakterze introwertycznym, która nie przepada za mówieniem o sobie, tym bardziej warto budować wartościowe relacje. Dzięki nim pozytywna opinia o nas może być poniekąd budowana bez naszego bezpośredniego udziału.
Koniecznie trzeba brać udział w spotkaniach networkingowych na żywo
Prawdą jest, że relacje budowane na żywo są zwykle silniejsze od tych tworzonych w świecie wirtualnym. Współcześnie jednak networking to w ogromnej mierze działania w mediach społecznościowych, takich jak np. LinkedIn. Mając taką szansę, warto brać udział w spotkaniach biznesowych “na żywo”, jednak nie można zaniedbywać tego, co dzieje się online. Nawiązując znajomości w sieci, mamy możliwość przesłania od razu swojego cv, lub wartościowych linków. Budując swoją pozycję biznesową lub chcąc rozwijać karierę, koniecznie trzeba wiedzieć, co dzieje się w świecie wirtualnym.