dofinansowanie na założenie firmy

Gdzie można starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Odpowiedni kapitał na założenie własnej firmy to zazwyczaj największa przeszkoda w dążeniu do własnego biznesu. O wsparcie finansowe możesz się ubiegać w kilku miejscach, sprawdź gdzie można starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dofinansowanie na założenie firmy z Urzędu Pracy

Jeżeli jesteś gotów na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a brak środków na założenie firmy podcina Twoje chęci i motywacje rozważ dofinansowanie na założenie firmy z Urzędu Pracy. Musisz wiedzieć, że dotacja jest bezzwrotną formą pomocy finansowej, jednak aby ją otrzymać musisz spełnić określone warunki, które szczegółowo określają przepisy.

Jednorazowe wsparcie pieniężne nie jest uzależnione od powodzenia Twoich biznesowych planów, jeżeli Twoja działalność zakończy się fiaskiem nie będziesz musiał zwracać uzyskanych pieniędzy. Wysokość dotacji uzależniona jest od kwot jakie konkretny urząd otrzymał na ten cel, zazwyczaj to suma w granicach 20 000 zł.

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej pozyskiwane są z Funduszy Europejskich UE, to co do zasady również bezzwrotne środki przeznaczone szczególnie dla młodych osób. Oznacza to jednak, że w przypadku niewywiązania się z zawartej umowy pieniądze podlegają zwrotowi. To europejska inicjatywa mająca na celu rozwój lokalnych przedsiębiorstw, wzrost zatrudnienia i postęp gospodarczy.

dotacje unijne

Chcąc ubiegać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej musisz dokładnie opracować swój plan na biznes i znaleźć odpowiedni projekt unijny, który umożliwi jego realizację. Na stronie internetowej Funduszy Europejskich znajdziesz aktualną listę dostępnych projektów wraz z kryteriami jakie należy spełnić, aby ubiegać się o środki.

Wsparcie pomostowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Wsparcie pomostowe to również inicjatywa z ramienia Unii Europejskiej mająca umożliwić rozwój działalności Twojej firmy w pierwszych miesiącach jej działania. Udzielane jest standardowo na okres pierwszych 6 miesięcy działania przedsiębiorstwa na rynku, istnieje możliwość przedłużenia pomocy do 12 miesięcy.

To wsparcie polegające na pokryciu opłat związanych z funkcjonowaniem biznesu, dzięki takiej pomocy pokryjesz składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz inne niezbędne początkowe wydatki. Kwota wsparcia pomostowego wynosi od 1 000 zł do 2 000 zł w uzależnieniu od województwa.

Platformy startowe dla startupów

Programy dla innowacyjnych pomysłów na własną firmę stwarzają szansę na największe dotacje, platformy startowe dla startupów działają w ramach Programu Operacyjnego Polska oraz programów jak BIZNest i Starter.

Najwięcej możesz otrzymać, jeżeli Twój biznes przewiduje tworzenie miejsc pracy, nawet do 250 000 zł. Na uwagę zasługują również Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, dzięki którym możesz otrzymać zarówno finansowe jak i merytoryczne wsparcie. Na czas uczenia się zarządzania firmą, bez konieczności jej zakładania, możesz otrzymać nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *