Uniesiona dłoń

Jak założyć działalność gospodarczą przez Internet? Rejestracja jednoosobowej firmy

Coraz więcej osób decyduje się na założenie działalności gospodarczej. Od kilku lat można zrobić to przez Internet. Nie trzeba już tracić czasu na chodzenie od urzędu do urzędu. Założenie jednoosobowej firmy jest banalnie proste. Wystarczy być zdecydowanym i mieć pomysł na biznes. Jak więc założyć działalności gospodarczą przez Internet?

Co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Samo uzupełnienie wniosku o zarejestrowanie jednoosobowej firmy nie jest skomplikowane. Trzeba jednak wcześniej odpowiednio się do tego przygotować, mieć pod ręką niezbędne dokumenty itp. Istotną informacją jest to, od kiedy będziemy chcieli rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Konieczne jest również posiadanie nazwy firmy, musi ona zawierać również imię i nazwisko. Warto też zapoznać się z kodami PKD związanymi z rodzajami działalności. Należy również mieć już wybraną formę opodatkowania, ale i osobę, która będzie zajmowała się księgowością. Można wybrać samodzielne prowadzenie księgowości, zlecić to biurowi rachunkowemu lub zatrudnić księgowego. Przydatne jest też założenie rachunku bankowego przedsiębiorcy.

Jak założyć firmę przez Internet?

Konieczne jest wypełnienie wniosku na stronie CEIDG. Potrzebne do tego będzie założenie konta, posiadanie adresu e-mail oraz bezpłatnego Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

We wniosku CEIDG-1 niezbędne jest wpisanie danych osobistych, adresu związanego z zakładaną działalnością, nazwy firmy, kodów PKD, liczby zatrudnianych pracowników, formy opodatkowania, danych odnośnie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego i adresu przechowywanej dokumentacji rachunkowej. Konieczne jest też dołączenie informacji o rachunkach bankowych i o ewentualnym pełnomocnictwie.

Zakładanie działalności gospodarczej – co po wniosku?

Po złożeniu wniosku CEIDG-1 przedsiębiorca ma jeszcze kilka istotnych obowiązków. Niektóre z nich można zrobić już na etapie wypełniania formularza. Chodzi głównie o zgłoszenie do ZUS czy rejestrację VAT. Ponadto należy zarejestrować kasę fiskalną, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, która tego wymaga. Posiadanie kasy jest konieczne, jeśli zajmujemy się przewozem osób, np. taksówką lub autobusem, naprawiamy pojazdy, zajmujemy się wulkanizacją, wykonujemy przeglądy techniczne pojazdów, mamy działalność związaną z praktyką lekarską, dentystyczną, prawną, podatkową, fryzjerską, kosmetyczną.

Zwolnieni z posiadania kasy fiskalnej nie są również osoby będące dostawcami wyrobów z metali szlachetnych, wyrobów tytoniowych, wód toaletowych, napojów alkoholowych z zawartością powyżej 1,2% alkoholu i mieszanek piwa z napojami bezalkoholowymi z zawartością do 0,5% alkoholu. Kasy fiskalne muszą posiadać również przedsiębiorcy zajmujący się działalnością związaną z wymianą walut, działalnością kulturalno-rozrywkową, związaną z wyżywieniem. Zwolnieni z kas nie są również dostawcy gazu płynnego, części do silników, silników spalinowych, przyczep, naczep, kontenerów, sprzętu RTV, sprzętu fotograficznego, zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *