Kasa fiskalna

Kto musi mieć kasę fiskalną w 2019 roku?

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, kasy fiskalne, choć powszechnie dostępne nie wszędzie były koniecznością. Od jakiegoś czasu ich posiadanie jest jedna bezwzględnym wymogiem niezależnie od tego, jaką formę działalności się prowadzi. Kto jednak musi ją posiadać, a kto nie? Jakie prawo obowiązuje przedsiębiorców w 2019 roku?

Kto musi mieć kasę fiskalną?

Z roku na rok coraz większa grupa przedsiębiorców objęta się obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej, co dotyczy firm sprzedających produkty, oferujące usługi względem osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych. Dotyczy to przede wszystkim tych przedsiębiorstw, które w bieżącym lub ubiegłym roku osiągnęli dochód minimum 20 000 tys. zł. Jeżeli nie spełniamy tego wymogu, kasa fiskalna nie jest konieczna, jednak jeżeli w danym roku przekroczymy granicę dochodu, stanie się ona bezwzględnym wymogiem – na jej zainstalowanie mamy wówczas dwa miesiące od momentu powstania konieczności korzystania z kasy.

Kto nie musi mieć kasy fiskalnej?

Jak widać, konieczność posiadania kasy fiskalnej dotyczy większości firm, ale od tej zasady są też wyjątki. Tak więc kasy fiskalnej nie muszą mieć przedsiębiorstwa, których klientami są inne firmy, a także są to jednostki samorządowe lub państwowe. Dotyczy to także firm, których roczny obrót nie przekracza wysokości 20 000 tys. zł. Dobra wiadomość – na limit nie ma wpływu dostawa nieruchomości czy innych środków stałych, czy wartości niematerialnych i prawnych.

O zakupie kas fiskalnych nie muszą myśleć między innymi: osoby prowadzące działalność notarialną, oferujące usługi telekomunikacyjne i elektroniczne, usługi ubezpieczeniowe i finansowe, związane z obsługą nieruchomości oraz prowadzący sprzedaż wysyłkową.

Kasa fiskalna i bezwzględne objęcie obowiązkiem ewidencji

Wyżej podane zasady dość jasno określają, kto musi, a kto nie musi mieć kasy fiskalnej, zgodnie z obowiązującym prawem i wyznaczonymi limitami. Jest jednak grupa zawodów – działalności powiązanych z usługami, co do których bezwzględnie wymaga się posiadania kasy fiskalnej niezależnie od obrotów i procentu sprzedaży.

Wyjątki te dotyczą dostawców: gazu płynnego, części silników, silników, nadwozi pojazdów, przyczep i naczep, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, wyrobów tytoniowych i alkoholowych czy perfum. Dotyczy to także niektórych usług jak przewozy pasażerskie (taksówki, autobusy), naprawy i przeglądy samochodów, opieki medycznej, prawników czy fryzjerów i kosmetyczek.

W tym przypadku kasa fiskalna jest konieczna i to nie w ciągu dwóch miesięcy, a od razu. Innymi słowy, jeszcze zanim dokonana zostanie pierwsza transakcja, kasa fiskalna musi już być.

Zakup kasy fiskalnej – jakie ulgi?

Niewątpliwie zakup kasy fiskalnej wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak istnieje możliwość odliczenia od podatku kwoty, jaką się na nią wyłożyło. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość tej ulgi nie może być większa niż 90% ceny za dokonany zakup i jednocześnie nie może być też większa niż kwota 700 zł. Należy wówczas złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego wraz z oryginalną fakturą za zakup i dowodem wpłaty.

Warto pamiętać, za nieposiadanie kasy fiskalnej, mimo takiej konieczności, będą nam grozić kary grzywny lub konieczność zapłaty mandatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *